ZNALEZŁEŚ KARALUCHA ? Jak pozbyć się karaluchów!

Jak pozbyć się karaluchów!

Koszmar na sześciu kolczastych nogach: karaluch! W przypadku placówek gastronomicznych inwazja karaluchów oznacza natychmiastowe zamknięcie; prywatne gospodarstwa domowe są prawnie zobowiązane do zwalczania robactwa. Powiemy Ci, jak rozpoznać inwazję karaluchów, zagrożenia dla Ciebie i Twojej rodziny oraz jak ponownie pozbyć się karaluchów.

Jak karaluchy dostają się do domu?

Jeśli czołga się za szafkami kuchennymi, niekoniecznie oznacza to nieczystość. Karaluchy zwykle lądują w austriackich mieszkaniach w opakowaniach do żywności lub w bagażu wakacyjnym. Tutaj znajdziesz idealne warunki do życia: centralne ogrzewanie zapewnia komfortowe temperatury od 25 do 30 ° C, a niedbale zapakowana żywność sprawia, że ​​kuchnia jest rajem dla smakoszy. Gdy karaluchy już tam są, ważne jest, aby działać szybko: niehigieniczne owady rozmnażają się z zawrotną prędkością, a także infekują sąsiednie pokoje i mieszkania za pośrednictwem systemów rur i kanałów kablowych.

Czy karaluchy przeżywają wojnę nuklearną?

Prawdopodobnie słyszałeś, że karaluchy mogą przetrwać atak nuklearny. W rzeczywistości legenda o atomowym karaluchu należy do królestwa legend: karaluchy są bardzo odporne na wpływy środowiska i większość trucizn pokarmowych, ale nawet karaluch NIE MOŻE przetrwać skoncentrowanego promieniowania radioaktywnego.

Jak wyglądają karaluchy?

Strach przed karaluchami jest tak wielki, że przede wszystkim z paniki deptane są pełzacze z trzema nogami, drgającymi czułkami i wydłużonymi ciałami. W rzeczywistości jest wiele karaluchów, które nie zjadają twoich zapasów ani nie chcą rozmnażać się w twoich szafach i mogły dostać się do twojego mieszkania przez zwykły zbieg okoliczności.

karaluch

Gatunki karaluchów

W rzeczywistości istnieją tylko trzy gatunki karaluchów znane jako szkodniki magazynowe i higieniczne, które wolą gniazdować w szafkach kuchennych i spiżarniach. Są to karaluch niemiecki (Blattella germanica), karaluch orientalny (Blatta orientalis) i karaluch amerykański (Periplaneta americana). Karaluch niemiecki jest najbardziej rozpowszechniony na naszych szerokościach geograficznych. Dociera do komercyjnych kuchni, szpitali, hoteli i domów prywatnych za pośrednictwem opakowań żywności, palet i zużytych urządzeń elektrycznych.

W Austrii często występuje fałszywy alarm karaluchowy, szczególnie latem, ponieważ zszokowani właściciele domów odkrywają w swoich pomieszczeniach owady podobne do karaluchów. Jednak w większości przypadków rzekomym szkodnikiem magazynowym jest karaluch bursztynowy, który wygląda przerażająco podobnie do karalucha, ale jest całkowicie nieszkodliwy.

Karaluch czy karaluch drewniany?

Trzeba przyznać, że kiedy wchodzisz rano do kuchni, zapalasz światło i nagle widzisz na blacie stwora podobnego do kosmity z sześcioma włochatymi nogami i długimi antenami, każda panika jest uzasadniona. Możliwe jednak, że zniknął tu tylko nieszkodliwy leśny karaluch. Poniższe funkcje informują, czy pełzające zwierzę w Twojej kuchni to leśny karaluch, czy też rzeczywiście masz problem z karaluchem: 

Karaluch (karaluch z bursztynu)

✓ 9 do 14 mm długości
✓ jasnobrązowy
✓ Kryza jest jednolicie jasnobrązowa i nieco prześwitująca na brzegach
✓ umie latać; często można go zobaczyć w ciągu dnia, ponieważ nie boi się światła
✓ ginie w mieszkaniach w ciągu kilku dni z powodu braku pożywienia (tylko materiał roślinny)

Karaluch (karaluch niemiecki)

✓ 13 do 16 mm długości
✓ od jasno do ciemnobrązowego (kobiety ciemniejsze)
✓ Kryza ma dwa równoległe czarne pionowe paski
✓ Zwykle niewidoczne w świetle dziennym (w nocy)
✓ przenosi choroby niebezpieczne dla ludzi i mogą w bardzo krótkim czasie skazić całe osiedla mieszkaniowe

Znalazłeś karalucha? Jak pozbyć się karaluchów!
ZNALEZIONO KARALUCHA? Jak pozbyć się karaluchów!

Koszmar na sześciu kolczastych nogach: karaluch! W przypadku placówek gastronomicznych inwazja karaluchów oznacza natychmiastowe zamknięcie; prywatne gospodarstwa domowe są prawnie zobowiązane do zwalczania robactwa. Powiemy Ci, jak rozpoznać inwazję karaluchów, zagrożenia dla Ciebie i Twojej rodziny oraz jak ponownie pozbyć się karaluchów.

Zapraszamy do części drugiej

One thought on “ZNALEZŁEŚ KARALUCHA ? Jak pozbyć się karaluchów!

Komentarze są wyłączone.