Skup kamienic – jak wybrać najlepszą ofertę?

Skup kamienic – jak wybrać najlepszą ofertę?

Sprzedaż zabytkowego gmachu nierzadko wiąże się z nieprzewidzianymi problemami. Obecny rynek lokuje swój kapitał przeważnie w nowoczesne mieszkania w blokach mieszkalnych i szeregowce. Pomimo tego pośród ludzi poszukujących własnego kąta nadal można znaleźć miłośników zabytkowych budynków. Właśnie dlatego wielu właścicieli rozważa krok w postaci sprzedaży kamienicy.

Czy warto wykonać remont przed skupem kamienic?

Z powodu różnego rodzaju problemów związanych ze skupem kamienic mnóstwo kontrahentów głowi się nad tym, jak sprzedać swoją nieruchomość. Problem ze zbyciem budynku często wynika z powodu jego złej kondycji. Niektórzy przeprowadzają remont, aby odpowiadały oczekiwaniom potencjalnych klientów. Takie działanie potrafi mocno podnieść wartość kamienicy i przyspieszyć jej sprzedaż. A jednak remont kapitalny poprzedzający skup kamienicy to niełatwy proces, który potrafi być nie lada utrapieniem. Sypiące się tynki, piec gazowy, okablowanie starego typu czy nawracająca wilgoć – to tylko przykłady przestarzałych rozwiązań, które należałoby odnowić. Takie zabiegi wiążą się oczywiście z poniesieniem kosztów własnych na które nie każdy się zgadza. Nic dziwnego, że część dysponentów rezygnuje z tego pomysłu i próbuje sprzedać budynek. Ale o udanym skupie kamienic nie przesądza tylko ich stan. Sam remont lub jego brak nie przesądza jeszcze o tym, że skup kamienic dojdzie do skutku.

Skup kamienic – co robić w przypadku najmu?

Oprócz tego szczególnie wieloletnie kamienice bywają pod nadzorem konserwatora zabytków. Jeżeli trafimy na podobną sytuację, zanim zajmiemy się skupem kamienicy trzeba dodatkowo starać się o zezwolenie na zamierzoną sprzedaż czy modernizację.

W niektórych przypadkach mieszkania są przeznaczone pod wynajem. Taki stan rzeczy dodatkowo utrudnia skup kamienic. Jeżeli lokator jest związany umową, właściciel musi dopełnić formalności zanim zdecyduje się na sprzedaż budynku. Wymagane formalności bywają przytłaczające, a ich dopełnienie może zająć dłużej, niż przewidywaliśmy. Sprzedaż przytoczonego typu lokum wymaga też podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Chcąc obracać tego rodzaju nieruchomością należy posiadać odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie. Nie każdy ma jednak czas na szukanie informacji dotyczących skupu takich kamienic.

Eksperci od skupu kamienic – firma  KupięTwojąKamienicę

Indywidualna próba podjęcia się skupu kamienic może być dużym obciążeniem dla wielu osób. Właśnie dlatego na samym początku dobrze skontaktować się z firmą, która pomoże w wyznaczeniu wartości rynkowej budynku.
Znawcy przedmiotu, jakim jest skup kamienic są w stanie usprawnić proces realizacji. Wyspecjalizowani pracownicy zajmujące się obrotem nieruchomościami, rewitalizacją oraz najmem będą w stanie ująć rozmaite atuty kamienic- nawet te, które początkowo wydawały się bez znaczenia. Dostarczają również usługi polegające na zrozumieniu skomplikowanych czynności prawnych związanych z handlem nieruchomością oraz zawiłej biurokracji związanej z obrotem nieruchomością, jaką jest kamienica. Ponadto, jeżeli sama firma nie jest zainteresowana skupem kamienicy, może pomóc w przygotowaniu oferty sprzedaży dla zewnętrznych inwestorów na rynku.