Oświetlenie led – energooszczędność w Twoim zasięgu

Dobór odpowiednich źródeł światła do domu czy mieszkania to często nie lada wyzwanie. Ogromny wybór gwintów i mocowań sprawia, że można się w tym pogubić. Dużo prościej jest zdecydować, w jakiej technologii ma świecić kupowana oprawa. Obecnie coraz bardziej popularne staje się oświetlenie ledowe. Co sprawia, że żarówki led szturmem podbijają rynek?

Zalety oświetlenia energooszczędnego

Najważniejszą zaletą żarówki led jest to, że oszczędza ona energię. Zamiast tradycyjnej żarówki 60W kupujemy oprawę o mocy 9W, co jest już dobrze widoczne na rachunku za prąd. Dzięki temu, że energooszczędne źródła światła mają tak małą moc, mniej się nagrzewają. Sprawia to, że są zdecydowanie bardziej bezpieczne – można spokojnie montować je nawet w lampkach dziecięcych. A ponieważ się mniej nagrzewają, są też bardziej trwałe. Mogą świecić nawet 100 000 godzin, czyli sto razy dłużej niż klasyczna żarówka. Producenci bardzo często traktują oświetlenie LED jako bezobsługowe. Źródło światła jest zintegrowane z oprawą, bo nawet świecąc bez przerwy, co się właściwie nie zdarza, możemy korzystać z takiej oprawy ponad 11 lat. 

Warto też wiedzieć, że żarówki energooszczędne są ekologiczne. Nie tylko dlatego, ż generujemy mniej śmieci, bo zamiast stu żarówek wyrzucamy jedną. Ale też dlatego, że w oprawach ledowych nie ma substancji szkodliwych dla środowiska, w przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych. 

Dla kogo żarówki energooszczędne?

Dzięki temu że żarówki led są kompatybilne ze wszystkimi typami gwintów, można bez problemu wymienić źródła światła na te energooszczędne w każdej lampie. Niezależnie od tego, czy szukamy żarówki na tradycyjny gwint E27, czy pasuje nam żarówka g9 led, to bez problemu kupimy i jedną, i drugą w dowolnym sklepie elektrycznym lub markecie budowlanym. Dlatego żarówki energooszczędne są świetnym rozwiązaniem dla każdego.

Jedynym minusem, na który zwracają uwagę wszyscy sceptycy nowoczesnego oświetlenia, jest wysoka cena. Rzeczywiście jednoczesna wymiana wszystkich źródeł światła w domu na ledowe może być dużym wydatkiem, ale potem nie ponosimy już właściwie żadnych kosztów. W przeciwieństwie do konieczności regularnej wymiany żarówek tradycyjnych. A jeśli od początku remontu lub wykańczania wnętrz stawiamy na żarówki energooszczędne, możemy wykonać cały system smart, który pozwala na regulację natężenia a nawet barwy poszczególnych opraw. Zalet takiego systemu jest mnóstwo: od możliwości zdalnego sterowania, przez kontrolę rachunków, aż po tworzenie różnych scenariuszy świetlnych w każdym pomieszczeniu. A wszystko to przy użyciu zwykłej żarówki led.